Wcześniejsze Prezentacje

8 maja 2022, 17:30: List do Rzymian. Drogowskazy Życia 12:  „Jak nie być wrogiem samego siebie?”

Układ immunologiczny jest strażnikiem naszej odporności. Co się dzieje, gdy ten układ zbuntuje się i zacznie działać przeciwko nam? Mamy wówczas do czynienia z chorobami autoimmunologicznymi.

Podczas gdy każdy z nas ma nadzieję, że to go nigdy nie spotka, jest zła wiadomość. Właśnie wykryto w nas niepokojące objawy. Jakby jakiś wewnętrzny wróg niweczył nasze nadzieje i zanosiło się, że nigdy się nie zrealizują.

Jednak… jest skuteczny antygen.

24 kwietnia 2022, 17:30: List do Rzymian. Drogowskazy Życia 11:  „Magia Pustych Słów”

Pewien człowiek został zapytany, kim jest. „Jak to, kim jestem? Jestem…” A że zamierzał niebawem zapisać się na lekcje gry na trąbce, odpowiedział „jestem… muzykiem jazzowym!” Został poproszony o wywiad na temat bycia muzykiem jazzowym, a że umiał ładnie mówić, wkrótce poproszono go, by napisał książkę.

Sprawa staje się poważna, gdy przechodzimy do relacji z Bogiem. „Jeżeli ty dumnie nazywasz siebie…” Ile warte są religijne słowa i symbole, którymi się określamy? I jak nie wpaść w pułapkę pustosłowia? O tym w kolejnym odcinku Listu do Rzymian.

10 kwietnia2022, 17:30: List do Rzymian. Drogowskazy Życia 10:  „Frontowa Hipokryzja”

Wyobraźmy sobie dowódcę na froncie, który musi zagrzewać do walki, do której sam nie jest przekonany. W tych dniach, wobec wydarzeń na Ukrainie, nie jest to trudne do wyobrażenia.

Niewiele jest rzeczy bardziej niszczących wewnętrznie, niż przekonywanie innych do czegoś, do czego sam nie jestem przekonany, co nie działa w moim życiu, również w dziedzinie wiary. Jak rozwiązać problem?

27 marca 2022, 17:30: List do Rzymian. Drogowskazy Życia 9:  „Samotna wolność czy zobowiązująca więź?”

To dylemat, który pewnie wielu ludziom zajmuje wiele myśli. Jedni marzą o wolności od zobowiązań, w jakich aktualnie tkwią, inni, wolni, marzą, by doświadczyć głębokich więzi.

Jak wybrnąć z dylematu? Może rozwiązanie jest w więzi z Bogiem?

27 lutego 2022, 17:30: List do Rzymian. Drogowskazy Życia 8:  „Niepokojące zbawienne symptomy”

Nikt z nas nie lubi niepokojących objawów, ale są one bardzo potrzebne, by uchronić przed czymś poważniejszym, co zniweczyłoby nasze plany, zamierzenia, wyprawy.

A jedna wyprawa jest tu najważniejsza – nasza wyprawa do wieczności. Lepiej nie zlekceważyć niepokojących symptomów.

6 lutego 2022, 17:30: List do Rzymian. Drogowskazy Życia 7:  „Sposób na pustkę”

Pełnia życia jest w Jezusie, ale czego to ludzie nie robią, zanim w to uwierzą. Niektóre publiczne osoby są znane ze swoich sposobów na pustkę. Który z tych sposobów jest najbardziej niszczący? Odpowiedź może być zaskakująca.

30 stycznia 2022, 17:30: List do Rzymian. Drogowskazy Życia 6:  „Po pierwsze, zdefiniuj problem.”

Pewien trener notorycznie przegrywającej drużyny zamienił bramkarza z napastnikiem, ku oburzeniu doradców i kibiców, i wygrał mecz. Zrozumiał problem.

Potrzebujemy dobrze zdefiniować problemy, znaleźć przyczynę, by odkryć zwycięskie rozwiązania. W przeciwnym razie napracujemy się, ale rozwiązania będą trafiały w próżnię. Szczególnie, gdy obszarem problemów jest ludzka natura. Dzisiaj, w kolejnym odcinku Listu do Rzymian odkryjemy trochę lepiej ten obszar.

16 stycznia 2022, 17:30: List do Rzymian. Drogowskazy Życia 5

Może nie zdajemy sobie sprawy, ile rzeczy robimy nawykowo, z tradycji, kultury. Również w dziedzinie wiary. Poszukiwanie istoty czynności i symboli może okazać się ważną podróżą. Dlaczego przychodzimy na spotkanie wspólnotowe. Dlaczego mała grupa? Dlaczego się modlimy? Dlaczego potrzebny jest post? I tak dalej i dalej. Podróż do istoty.

26 grudnia 2021, 17:30: List do Rzymian. Drogowskazy Życia  4

Syn Boży zostawił niebieskie komnaty i przyszedł do nas, siedzących w ciemności, by uratować nas, nieszczęsne Adama plemię.

Uczynił to, ukazując zupełnie nowe standardy szczęścia. To dzięki nim możemy już dzisiaj, tu i teraz, być szczęśliwi. Ścieżka zilustrowana kilkoma zdaniami z Listu do Rzymian 1.

5 grudnia 2021, 17:30: List do Rzymian. Drogowskazy Życia  3

Coś stworzyć, coś odrestaurować, w czymś się sprawdzić. Różne stawiamy sobie w życiu cele, w różnych dziedzinach, ale jest też coś takiego, jak duchowa dziedzina życia. Jak tu można postawić sobie CEL? Nie chodzi o wymyślanie, lecz odkrywanie, co Bóg objawił na ten temat, tu w Liście do Rzymian. Istnieje tylko niebezpieczeństwo, że cel, który odkryjemy, okaże się tak doniosły, że zagrozi innym naszym życiowym celom. Ale jakoś sobie z tym, z Bożą pomocą, poradzimy.

28 listopada 2021, 17:30: List do Rzymian. Drogowskazy Życia  2

Dzisiaj o problemie, który polega na tym, że podejmujemy jakiś wielki wysiłek w życiu, by coś zdobyć, a potem okazuje się, że coś jeszcze lepszego było dostępne od ręki. Ilustracją niech będzie czterech ludzi, którzy z ogromnym wysiłkiem wnieśli pianino na 4 piętro, a gdy to zrobili, dowiedzieli się, że jest winda. Albo posiadacz samochodu, który przez 10 lat skrobał zamarznięte lusterka, bo nie wiedział, że wystarczyło włączyć podgrzewanie .

My chcielibyśmy wiedzieć, prawda? By nie okazało się, że przez całe życie o coś z ogromnym wysiłkiem walczyliśmy, tylko po to, by dowiedzieć się, że jeszcze lepsze było dostępne od ręki. O jednej z takich rzeczy dzisiaj.

14 listopada 2021, 17:30: List do Rzymian. Drogowskazy Życia  1

Pewien naukowiec poświęcił życie badaniu wpływu księżyca na rozmnażanie owadów i udowodnił, że nie ma żadnego. Jak często przypominamy tego naukowca, gdy swoje oddanie kierujemy na obiekty o nieadekwatnej wartości? Czy nie lepiej, gdyby stopień naszego oddania pasował do wartości tego, czemu się oddajemy? A czy można dopasować to doskonale? O tym w pierwszym odcinku nowej serii „List do Rzymian. Drogowskazy Życia”.

31 października 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (15 z 15) Maria Magdalena

Kogoś może wykańczać najmniejsza niepewność, drobny dyskomfort – a już jest smutny, niezadowolony, ktoś krzywo popatrzył, a już świat mu się wali. A co dopiero w sytuacjach terminalnych, gdy przyjdzie otrzeć się o kres życia. Jednak Bóg ma sposoby, by czynić z nas ludzi, których żaden podmuch nie ruszy. Na przykładzie Marii Magdaleny, której pewnego dnia świat się zawalił…

24 października 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (14 z 15) Piłat

Piłat, prokurator Judei, stróż sprawiedliwości dumny z rzymskiego prawa, pewnego dnia otarł się o coś niezwykłego, zaskakującego, wręcz szokującego, co nie pozwoliło pozostać obojętnym. My pójdziemy jeszcze dalej tą ścieżką, by odkrywać zachwycającą i poruszającą do głębi… sprawiedliwość Bożą.

17 października 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (13 z 15) Piotr

Nadzieja jest potrzebą naszych czasów, bycie zmotywowanym. Na co potrzebują zwracać uwagę chrześcijańscy nauczyciele, liderzy, którym bliżej czasem do mówców motywacyjnych, niż do Jezusa? Na czym polega różnica? Będziemy to mogli zobaczyć na przykładzie rozmowy Jezusa z Piotrem, któremu… czy nie było bliżej do motywacyjnych mówców?!

26 września 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (12 z 15) Andrzej

Gdy spotyka nas coś trudnego, możemy rozglądać się, szukając winnych, albo pluć sobie w brodę, że sami się tak urządziliśmy. A może pierwszą myślą niech będzie ta, że może Bóg wprowadza mnie na niezwykłą ścieżkę? Możemy uczyć się takiego myślenia z rozmowy Jezusa z Andrzejem, jednym z Jego uczniów.

5 września 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (11 z 15) Maria i Judasz

Dwa sposoby myślenia walczą o nasze umysły zapewniając, każdy z nich, że są jedyną drogą do szczęścia. Zwolennicy każdej z opcji zasiądą naprzeciw siebie: Maria z Betanii, która wylała na Jezusa perfum warte fortunę i Judasz Iskariota, który troszczył się o ubogich, z których najważniejszym był on sam.
Gdzie jest sposób na szczęście? Ence pence, w której ręce?

22 sierpnia 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (10 z 15) Wskrzeszenie Łazarza

Dwóch ludzi wróciło z wakacji: „Byłem we wspaniałym mieście, nie mogę wyjść z podziwu” mówi jeden, na co drugi: „Zazdroszczę ci. Ja byłem w beznadziejnym mieście.” Nie wiedzieli, że byli w tym samym mieście.

Na czym polega różnica miedzy realizacją własnego pomysłu na życie, a powierzeniem swojej drogi Chrystusowi? Jaką jakościową różnicę to sprawia? Historia na faktach.

8 sierpnia 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (8 z 15) Kobieta przyłapana na cudzołóstwie

Ludzie postępują, jak postępują. Wybory, jakich dokonują, bywają wyjątkowo raniące i niszczące. Jak na nie reagować?

Jezus pokazał niezwykły sposób podejścia, łączący przygarnianie z niepobłażaniem. Jak my możemy go zastosować w różnych życiowych sytuacjach? Jak przygarniać, a jednocześnie nie pobłażać? To jeden z wątków prezentacji.

4 lipca 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (7 z 15) Chory przy Sadzawce Betesda

Co jest więcej warte, banknot, czy dwa? Tu odpowiedź jest prosta, jednak nie w przypadku różnych życiowych osiągnięć. O co warto szczególnie zabiegać? W odpowiedzi pomoże nam wydarzenie z udziałem Jezusa i chorego przy Sadzawce Betesda z Ewangelii Jana 5.

20 czerwca 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (6 z 15) Urzędnik z Kafarnaum

Jak wznieść się ponad swoje środowisko? Temat może niepokoić, bo dlaczego mielibyśmy wznosić się ponad swoje środowisko? A jednak, z pewnych względów jest to ważne, wartościowe i dobre również dla samego środowiska. Jest wielką wartością. To właśnie będziemy odkrywali na przykładzie Jezusa i pewnego urzędnika z Kafarnaum w Ewangelii Jana 4.

13 czerwca 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (5 z 15) Samarytanka

Jak tam twój moleskin, w którym zapisujesz, co zrobisz, by osiągnąć szczęście? Ale czy to w ogóle jest możliwe bez zaangażowania Boga w nasze życie? Niech się wypowiedzą Jezus i Samarytanka z Ewangelii Jana 4.

30 maja 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (4 z 15) Nikodem

Nasz umysł jest jak sieć kolejowa – co rusz zwrotnica. Jak przerzucać zwrotnice, by po naszych torach pojechał pociąg działania Boga? Odpowiedź zaczerpniemy z rozmowy Jezusa z Nikodemem, z Ewangelii Jana 3.

16 maja 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (3 z 15) Maria

Tym razem popatrzymy na działanie Boga jako… budowniczego wiary. Jakie są rodzaje wiary i który z nich jest perfekcyjnym wzorcem? Na przykładzie Marii, matki Jezusa, podczas wydarzenia, jakim było wesele w Kanie Galilejskiej. Wnioski przeniesiemy na poligon, którym jest twoje i moje serce.

2 maja 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (2 z 15) Uczniowie

Jest dziedzina w której można szczególnie doświadczać działania Boga, można wręcz powiedzieć, że Bóg lubi szczególnie się w nią angażować, skoro takie jest wielkie pragnienie Jezusa: „Idąc, czyńcie uczniami wszystkie narody”. Dzisiaj popatrzymy na sam początek, genezę wielkiej przygody, jaką jest budowanie uczniów Chrystusa.

18 kwietnia 2021, 17:30: Doświadczanie Boga (1 z 15) Jan

Moje doświadczanie Boga. Zamysł jest taki, by przyjrzeć się różnym postaciom opisanym w Ewangelii Jana, jak one doświadczały Boga i jak my możemy Go podobnie doświadczać. Na pierwszy ogień idzie Jan Chrzciciel ale wybranych zostało 15.

Można o Bogu wiele mówić, pisać o Nim tomy, angażować się w religię. Ale czymś zupełnie innym jest autentyczne doświadczanie Go w codziennym życiu.

4 kwietnia 2021, 17:30: Nie ważne kogo znasz, ważne KTO zna ciebie

21 marca 2021, 17:30: I ty zostaniesz duchowym przewodnikiem

Wspaniała rola, w której każdy z nas hipotetycznie może wystąpić, choćby dla paru ludzi wokół. Mogą oni nawet tego nie dostrzegać, a jednak autentycznie pomagasz im, bo… masz coś do powiedzenia. W prezentacji zobaczymy Jezusa jako duchowego przewodnika – doskonały wzór. Oj! Miał coś do powiedzenia!

7 marca 2021, 17:30:  Kierunkowe życiowe decyzje – świeże spojrzenie 

W prezentacji o życiowych decyzjach, o sposobie ich podejmowania. Jak wygląda obszar najbardziej kluczowych życiowych decyzji, jakie stoją przed nami? Okazuje się, że mają one też związek z… modelem chrześcijańskiej wspólnoty.

21 lutego 2021, 17:30:  Ranking satysfakcji

Ranking satysfakcji ma wyjść naprzeciw takim problemom jak poczucie pustki, monotonia, znudzenie, znużenie itp.

Wyobraź sobie, że jesteś człowiekiem, który doświadcza najwyższej satysfakcji, zaciekawienia, świeżości i atrakcyjności w tym, co go spotyka i czym się zajmuje. Poszukajmy tego czegoś na szczycie rankingu.

———

W czym można doświadczyć prowadzenia Ducha Świętego? Oto osobiste przykłady, z wierzchu głowy:

  1. Szukamy mądrości w różnych problemach i ją otrzymujemy, czasami w nanosekundzie. Zanim skończysz prosić, już się zaczyna odpowiedź.
  2. Pomysły na zrobienie czegoś. A potem masz wrażenie, że to nie mógł być twój pomysł. Inaczej, byś się bardzo dziwił, jak ci wpadł do głowy.
  3. Poszukujemy punktów rozwoju podopiecznych. I ufamy, że Bóg pokaże swój plan.
  4. Oczekujemy z wiarą, że Duch Święty przekona do czegoś ludzi, którym służymy.
  5. Stwarzamy ludziom okazję do poznania Chrystusa i pozostawiamy rezultaty Bogu. Oj! Pozostawiamy.
  6. Poznajemy coraz to nowe prawdy Bożego Słowa, które nas uderzają i cieszą.
  7. Duch święty przekonuje przez Słowo, by dołożyć jakąś zasadę do przemienionego umysłu. Albo by bardziej się nią przejąć.
  8. Duch Święty sprawia, co do prawd z Biblii, których ktoś kiedyś mnie nauczył, teraz, podczas osobistego studium, wchodzę na wyższy poziom osobistego, jeszcze głębszego odkrycia (na przykład, studiując List do Rzymian, tak przeżyłem prawdę, że nikt nie pozbawi mnie zbawienia, nawet ja sam, albo że Duch Święty bierze na siebie wykonanie całego mojego chrześcijańskiego życia).
  9. Dostrzegamy wpływ Ducha Świętego na różne okoliczności, jak po mistrzowsku je układa z pożytkiem dla nas. Człowiek by nigdy tego nie wymyślił.
  10. Dostrzegamy wpływ Ducha na to, jakich ludzi spotkamy.
  11. Duch Święty przypomina „krawężniki”, by w ich ramach tworzyć co rusz coś nowego.
  12. Wewnętrzne przekonanie, że coś trzeba zrobić.
  13. Zmiana postaw w sercu, np. to, że przestajemy się bać, zmieniamy podejście z negatywnego na pozytywne itp.
  14. Doświadczam poszczególnych części owocu Ducha, z których każda to coś wielkiego: miłość, radość, pokój cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie.
  15. Duch Święty przypomina słowa z Biblii, których akurat potrzebuję. To jest taki efekt, jakbym wchodził do jakiejś klasy po rozwiązanie, a tam na tablicy już gotowy cytat.
  16. Duch Święty przekonuje do szczególnej modlitwy o określonych ludzi lub sprawy wbrew rozumowi. Postawiłem już na czymś krechę, a tu szturchaniec: nie zniechęcaj się, pomódl się.
  17. Daje pomysły na zilustrowanie prawd w studium Biblijnym, które prowadzę.
  18. Przezwycięża cechy charakteru. Na przykład proszę „Duchu Święty, poprowadź”, a On przezwycięża moją niechęć do zrobienia czegoś.

7 lutego 2021, 17:30:  Zweryfikowane podejście do czasu

Zdążyć na czas. Podjąć decyzję we właściwym czasie. Wyobraź sobie, że jesteś osobą, która potrafi działać zawsze na czas. Dzieje się tak, ponieważ rozumiesz sytuację, w jakiej się znajdujesz i umiesz decydować.

24 stycznia 2021, 17:30: Sztuka dostrzegania okazji 2

Jakość życia możemy oceniać po tym, ile okazji udało się dostrzec i wykorzystać, a ile przegapić. Gdyby ktoś nauczył nas sztuki dostrzegania okazji…

Ty jednak jesteś mistrzem w dostrzeganiu i wykorzystywaniu okazji. Wyobraź to sobie.

10 stycznia 2021, 17:30: Kiedy kariera jest tylko kwestią czasu?

Dzisiaj trochę o przywództwie, o liderowaniu. Poznamy wypowiedzi Jezusa, które mówią o postawach, które praktycznie przesądzają, że ludzie pójdą za nami.

A gdyby ktoś zastanawiał się, co to ma z nim wspólnego, trzeba powiedzieć, że w pewnym sensie każdy z nas jest potencjalnym liderem. Dlaczego? O tym w prezentacji.

27 grudnia 2020, 17:30: Sztuka dostrzegania okazji.

Swoje życie możemy różnie oceniać, na przykład, ile okazji udało nam się  dostrzec i wykorzystać, a ile przegapić. Gdyby ktoś nauczył nas sztuki dostrzegania okazji…

Czyż już sam temat nie wydaje się okazją, której nie warto przegapić?

25 grudnia 2020, 17:30: Jak daleko stąd do kościoła?

Ubraliśmy się odświętnie, przejechaliśmy parę kilometrów, usiedliśmy… Czy już jesteśmy w kościele? A może jakiś dystans pozostał do pokonania? I czy być chrześcijaninem ma więcej wspólnego z byciem kierowcą, czy kosmonautą?

Może powyższe rozważania okażą się dobrym pomysłem, by świętować to, co zdarzyło się w Betlejem?

6 grudnia 2020, 17:30: Raj – moja strefa bez polityki. Utopia?

Polityka: „Co powiedzieć, by osiągnąć to, co chcę?” Bez polityki: „Powiedzieć, co chcę.”

Czy to w ogóle możliwe, by móc powiedzieć, co się myśli, bez owijania w bawełnę? Czy jest takie gremium, w którym to jest możliwe? Oto jest pytanie.

22 listopada 2020. Które wybory zmieniają nasze życie? Będziesz zdziwiony(a)!

Spróbujcie sami odkryć odpowiedź, rozmyślając nad fragmentem Ewangelii Jana 11,1-44, a później porównajcie z prezentacją.