Cel: Generalne posprzątanie pomieszczeń przed wydarzeniami wspólnotowymi i po głównym wydarzeniu wspólnotowym w niedzielne popołudnie.
Zadanie 1: Odkurzanie wykładziny raz w tygodniu (minimum) lub częściej, przy pomocy odkurzacza z rolką szczotkową. Regularne dokładne odkurzanie wykładziny zapobiega wnikaniu brudu głęboko w runo.
Zadanie 2:Usuwanie plam z wykładziny: Plamy należy usuwać natychmiast po powstaniu. Nie wolno dopuszczać do ich wyschnięcia: Krok 1: Substancję stałą ostrożnie usunąć z powierzchni za pomocą łyżki lub noża, tak, by jej nie wetrzeć w runo. Rozlany płyn trzeba najpierw odsączyć, pozwalając, by się wchłonął w suchą bawełnianą ściereczkę, lub bibułę. Osuszyć – nie wcierać! Należy działać od zewnątrz plamy do wewnątrz – aby jej nie powiększać. Krok 2: Usunąć plamę przy użyciu ciepłej wody i ściereczki (lekko zmoczyć, nie dopuszczając do przemoczenia). Krok 3: Jeżeli krok 2 nie był skuteczny, trzeba nanieść środek czyszczący Dr. Schutz Fleck & Weg (w sprayu, znajduje się w kuchni pod zlewozmywakiem), odczekać 10 minut i przemyć przy pomocy letniej wody i białej (!) bawełnianej ściereczki. Do plam powstałych z mleka (kawy z mlekiem), piwa, czekolady, tłuszczu zawsze stosujemy środek czyszczący. Uwaga! Używamy wyłącznie wskazanych tu profesjonalnych środków do wykładzin. Używamy zawsze białej bawełnianej ściereczki, by nie przenieść jakiegoś koloru ze ściereczki na wykładzinę. Uwaga! Wosk usuwamy za pomocą bibuły i żelazka (lekko rozgrzanego), następnie oczyszczamy zgodnie z krokiem 3 i 4. Uwaga! Chcąc usunąć gumę do żucia trzeba, zmrozić ją bezbarwnym sprayem (specjalny produkt do włókien tekstylnych zapobiegający odbarwieniom), skruszyć młotkiem i natychmiast odkurzyć. Oczyścić plamę środkiem czyszczącym.
Zadanie 3: Uzupełnianie papierowych ręczników, papieru toaletowego, mydła w płynie, substancji i dozowników zapachowych.
Zadanie 4: Sprzątanie blatów w pomieszczeniach cateringowych. Na blatach powinno być minimum przedmiotów. Wszystko ma być pochowane do szafek.
Zadanie 5: Mycie płytek i sanitariatów. Trzeba uważać, by przy myciu płytek w audytorium nie dotykać mopem leżącej obok wykładziny. Trzeba stosować specjalne listwy ochronne (jak już będą).
Zadanie 6: Koordynacja czyszczenia wykładziny na sucho i na mokro. Czyszczenie na sucho – proszkowe: na powierzchniach, gdzie natężenie ruchu jest wysokie – w razie potrzeby, np. co kilka miesięcy. Wykładzinę trzeba posypać granulatem do miejscowego czyszczenia powierzchni Dr. Schutz Carpetlife i wetrzeć w runo, najlepiej rolką szczotkową. Po wchłonięciu brudu proszek należy odkurzyć. Wykładzinę można użytkować zaraz po czyszczeniu. Czyszczenie na mokro – deep clearing – ok. raz w roku, ale tylko w razie absolutnej konieczności. Jeżeli jednak trzeba, potrzebny jest profesjonalny odkurzacz na mokro (najlepiej profesjonalna firma posiadająca odpowiedni sprzęt i kwalifikacje) przy użyciu środka Dr. Schutz Teppichbodenkonzentrat lub gdy trzeba jednocześnie usunąć przykre zapachy Dr. Schutz Fresh Up 2 in 1 (tego środka można też używać do plam, gdy jest obawa, że pozostanie przykry zapach). Przed czyszczeniem wykładzinę należy dokładnie odkurzyć. Nie wolno dopuszczać do przemoczenia wykładziny. Wznowienie użytkowania po całkowitym wyschnięciu.
Zadanie 7: Czyszczenie plam na szybach, czyszczenie postumentów stolików, czyszczenie blatów.
Dane:
Standardy: (1) Żadnych suszących się ściereczek na widoku, za wyjątkiem ściereczek do wycierania naczyń, (2) na blatach powinno być minimum przedmiotów, wszystko ma być pochowane do szafek.