Przystanek COEK

Wsiądź, by udać się myślami w parę ciekawych miejsc…

WIERNOŚĆ I NIEWIERNOŚĆ

Idąc kładką Ojca Bernatka, łączącą krakowski Kazimierz z Podgórzem, zastanawiamy się, czy most wytrzyma ciężar tej tęsknoty za trwałością więzi. W małżeństwie, przyjaźni, biznesie…

Czy śluby, umowy, kontrakty, wieszanie kłódek i mocne postanowienia poprawy to skuteczne remedia na niewierność?

Możemy o tym poczytać w artykule WIERNOŚĆ I NIEWIERNOŚĆ w dziale ARTYKUŁY. Przysiądźmy gdzieś na ławeczce i oddajmy się lekturze.

Wierność i niewierność

ANATOMIA NADZIEI

Czasami znajdujemy się w sytuacji, gdy trzeba komuś dodać otuchy, pomóc odzyskać nadzieję. Jednym z parametrów nadziei jest czas oczekiwania, by upragniona przyszłość stała się  rzeczywistością.

Ta przyszłość majaczy czasami jakimś obrazem w naszych głowach.

Czy to dobrze, że coś trwa w czasie? Czy lepiej, by marzenia realizowały się od razu? Bo jeżeli dobrze, by trochę trwały, jest w tej prawdzie coś podnoszącego na duchu.

Usiądźmy w kawiarence i postawmy pytania do małego fragmentu Bestsellera Wszechczasów:

(1) Był pewien chory, Łazarz z Betanii, z miejscowości Marii i jej siostry Marty… (3) Siostry… posłały do Niego (Jezusa) wiadomość: «Panie, oto choruje ten, którego Ty kochasz»… (5) Jezus kochał Martę i jej siostrę, i Łazarza. (6) Mimo jednak że słyszał o jego chorobie, zatrzymał się przez dwa dni… (7) Dopiero potem powiedział do swoich uczniów… (11)… «Łazarz, przyjaciel nasz, zasnął, lecz idę, aby go obudzić»… (13) Jezus jednak mówił o jego śmierci, a im się wydawało, że mówi o zwyczajnym śnie… (17) Kiedy Jezus tam przybył, zastał Łazarza już do czterech dni spoczywającego w grobie. (Ewangelia Św. Jana 11)

Możemy kontynuować odkrywanie odpowiedzi na te frapujące pytania w jednym z Kręgów Forum COEK. Pytajmy o studium Ewangelii Jana.

DOBRE REAKCJE NA ZŁE WIADOMOŚCI

Złe wiadomości są nieodłączną częścią naszego życia. Różnie na nie reagujemy.

Czasami są to reakcje dramatyczne, zwłaszcza, gdy dowiadujemy się, że bliskiej nam osoby już więcej tu na ziemi nie spotkamy. Albo że straciliśmy dorobek życia.

Jak najlepiej reagować na złe wiadomości? Jak się na nie przygotować, by, paradoksalnie, stały się w rezultacie dobrymi wiadomościami i by było nawet lepiej, niż gdyby to się nie zdarzyło?

O tych dobrych reakcjach możemy posłuchać w wykładzie DOBRE REAKCJE NA ZŁE WIADOMOŚCI prosto z Chrześcijańskiego Ośrodka Edukacji i Kultury. Wystarczy sięgnąć po telefon i przystanąć na parę chwil. Oglądaj

SZTUKA FORMUŁOWANIA PYTAŃ

A tak w ogóle, czy nie warto rozwijać się w sztuce formułowania pytań?

To jedna z rzeczy, które uzdalniają nas do kreowania zamiast tylko kopiowania.

Czasami człowiekowi wydaje się, że ma odpowiedzi na wszystkie pytania i jest pewny, że słusznie ocenia. Jednak prawda może być zupełnie inna. Można wtedy mówić o utracie krytycyzmu. Jaka jest na to rada?

Bill Gates mówi o swoich staraniach, by zachować trzeźwe spojrzenie na siebie. Dużo może przyjść do głowy komuś, kto ma w banku miliardy. Dlatego, odkąd został miliarderem w wieku 31 lat, szuka sposobów na sprawdzanie swego ego, zwłaszcza przez otaczanie się ludźmi, którzy trzymają jego ego pod kontrolą, przycinając je do właściwych rozmiarów (na przykład żona).

Skąd my możemy wiedzieć, że wiemy? Postawmy to pytanie do kawałeczka Bestsellera Wszechczasów:

(23) Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona. (24) Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: «Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie!» (25) Rzekł do nich Jezus… (30) Ja i Ojciec jedno jesteśmy». (31) I znowu Żydzi porwali kamienie, aby Go ukamienować. (32) Odpowiedział im Jezus: «Ukazałem wam wiele dobrych czynów pochodzących od Ojca. Za który z tych czynów chcecie Mnie ukamienować?» (33) Odpowiedzieli Mu Żydzi: «Nie chcemy Cię kamienować za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty będąc człowiekiem uważasz siebie za Boga». (Ewangelia Św. Jana 10)

Hm! Na razie więcej pytań, niż odpowiedzi.

Może to dobra okazja, by odkryć, czym są Kręgi Forum COEK, złożone właśnie z pytań i odpowiedzi. Jak trafić? Znowu trzeba… pytać.

ZACHOWANIE WARTOŚCI

Spacerujesz jednym z piękniejszych publicznych miejsc na Ziemi, jakim jest High Line Park w Nowym Jorku. A co tam! To tylko kwestia wyobraźni.

Cieszysz się magicznym widokiem Empire State w oddali (oczywiście w wyobraźni).

Ale im dalej idziesz, tym więcej nowych budowli. Sąsiednie parcele to wielki plac budowy.

I wkrótce piękna ścieżka spacerowa zmienia się w betonowy korytarz, gdzie coraz słabiej dociera promień słońca. Park utracił swą główną wartość. Została tylko w nazwie.

Jednak są bez porównania poważniejsze utraty wartości, jakie nas mogą w życiu spotkać. O sposobach na zatrzymanie utraty wartości w wykładzie ZACHOWANIE WARTOŚCI prosto z COEK. Przysiądź na powyższej ławeczce (może być w wyobraźni) i Oglądaj

MIEJSCA PAMIĘCI

Groby, pomniki, miejsca pamięci…

…w samym środku kipiącego centrum świata. Nie pozwalają zapomnieć o realnej perspektywie.

Nasze myśli mogą poszybować w wieczność w takich miejscach…

…i niech pomoże nam w tym wykład MIEJSCA PAMIĘCI prosto z Chrześcijańskiego Ośrodka Edukacji i Kultury w Bielsku-Białej. Skoro ławeczka jest pusta…  Oglądaj

WDOWI GROSZ

Jak można myśleć o wdowim groszu w takim miejscu jak Times Square w Nowym Jorku? Chyba, że słuchawki na uszy…

Wdowi grosz. Jedno z powiedzeń funkcjonujących w przestrzeni publicznej, obrosłe paroma stereotypami.

Dlaczego uboga wdowa zrobiła to, co zrobiła? Wrzuciła do skarbony wszystko, co miała na swe utrzymanie. I co to ma wspólnego z nami?

Wykład jest o niezwykłych sposobach wyjścia z poczucia monotonii z powodu ciągle powtarzających się spraw i wejścia na nowe ścieżki.

Może wydać się przydługi na nasze czasy…

…ale może to dobry sposób na podróż J Train z Queens na Broad Street…

…lub niedzielny spacer? Pozwala oderwać się od Formuły 1 codziennego życia i przerzucić na bieg pustynnych eremitów. Więc słuchawki na uszy i  Oglądaj lub Słuchaj

WIARA PRZENOSI GÓRY

Przestrzeń Publiczna jest wspólna dzięki wspólnie rozpoznawalnym elementom.

Elementy, które każdy albo prawie każdy mieszkaniec swojego miasta rozpoznaje.

Ale czyż częścią tej przestrzeni nie są także powiedzenia, które wszyscy znamy? Chociaż nie każdy dokładnie wie, co się za nimi kryje…

…takie jak „wiara przenosi góry”, „szukajcie a znajdziecie”, „niewierny Tomasz”, „nadstaw drugi policzek”, „ostatni będą pierwszymi”, „niech pierwszy rzuci kamień” i wiele innych. Wszystkie one pochodzą z Ewangelii. Możemy nazwać je „Historie Znane Nieznane”.

Ich oryginalne znaczenie może wnieść niebanalną treść w nasze codzienne życie i okazać się niezłym drogowskazem.

Na przykład taka „wiara przenosi góry”. Co się za tym powiedzeniem kryje? Dlaczego ktoś miałby chcieć by góra została przeniesiona?

Wybierzmy jedno z tych powiedzeń i przeżyjmy przygodę odkrywania. Wstąpmy do Historii Znanych Nieznanych. Gdyby ktoś wolał eksplorować nie samotnie, w grupie…  jak jest pragnienie, znajdzie się możliwość. Pytaj o Kręgi Forum.

PALĄCA POTRZEBA TWORZENIA

My tu sobie spacerujemy, a Bóg stworzył nas na Swoje podobieństwo, z ogromną potrzebą tworzenia! Coś by już się przydało zrobić!

COEK to niezwykła przestrzeń tworzenia. Hm! Z jakiego materiału by tu tworzyć?

Kamień, beton, zieleń, szkło…

Ale odwróćmy pytanie: bez jakiego materiału tak wyjątkowe miejsce publiczne, jak High Line Park w Nowym Jorku, straciłoby cały swój charakter?

No tak! Oczywiście, stary klinkier. Budzi niezwykłe emocje, nostalgię. Przyciąga.

Wyobrażając sobie przestrzeń publiczną COEK, gdzie wciąż wiele do zaprojektowania, może powstać wiele pomysłów. Jak chociażby ten szkic zastosowania klinkieru, w postaci takiej oto latarni. Nie tylko oświetlałaby, ale sama w sobie byłaby obiektem, na który chciałoby się rzucić światło. Magiczny klinkier.

Może Ciebie też Bóg stworzył z potrzebą tworzenia? Może raczej na pewno! Przy czym więzi, przyjaźń, to największe tworzenie. Klinkier to tylko tło, chociaż też ważne… i piękne.

NIEZWYKŁA PRZESTRZEŃ TWÓRCZA

Na koniec małe wspomnienie.

Zainspirowany (Grzegorz Bednarczyk) High Line Park, niezwykłą przestrzenią publiczną w Nowym Jorku, rzuciłem ponad dwa lata temu, w gronie Współtwórców naszego Chrześcijańskiego Ośrodka Edukacji i Kultury w Bielsku-Białej, wizję wprawienia kawałków torów tramwajowych w bruk obok głównego wejścia.

Pomysł ostatecznie zarzuciłem jako zbyt ciężki dla innych.

Jakież było moje zdziwienie, gdy pewnego dnia jeden z Wolontariuszy mówi do mnie: „Grzegorzu, ale my szukamy tych torów tramwajowych.” Znaleźli.

I teraz, za każdym razem, gdy tędy przechodzę, uśmiech pojawia się na mojej buzi.

Przystanek COEK. Tu robimy wszystko z pasją…

…Soli Deo Gloria, jedynie Bogu na chwałę, jak wielu przez wieki przed nami!

Czyż to nie cel i sens naszego istnienia?!