Niech Pierwszy Rzuci Kamień 1 (P)

Forum Idei Niech pierwszy rzuci kamień 1 (P)

  • Wspólna wartość, tylko dla prowadzącego: Doświadczać szczęścia w zakresie więzi.
  • Wydarzenie, podczas którego Jezus powiedział „niech pierwszy rzuci kamień” jest opisane w Ewangelii Jana 8:

3 …uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie i powiedzieli… 5 …Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?  6 Mówili to… aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. 7 A kiedy w dalszym ciągu Go pytali …powiedział do nich: Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień… 9 Kiedy to usłyszeli… zaczęli odchodzić… 10 …powiedział do niej: Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił? 11 A ona odrzekła: Nikt, Panie! Powiedział do niej Jezus: I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz. (Ewangelia Jana 8)

  • Kto miał zginąć od kamieni tamtego dnia i dlaczego? Działalność Jezusa niepokoiła religijnych przywódców, dlatego postanowili posłużyć się prowokacją i podjąć próbę publicznego ukamienowania kobiety przyłapanej na cudzołóstwie. Prowokacja miała na celu zdobycie podstaw do oskarżenia Go.
  • Jak przeciwnicy Jezusa pojmowali grzech? Czym był grzech, według nich? Wers 4 Zwróćmy uwagę na słowo „pochwycono”, inaczej „przyłapano”. Kobieta została przyłapana. Grzech to zły czyn, na którym można przyłapać, taki jak cudzołóstwo, kradzież, morderstwo.
  • Jak Jezus zareagował? Wers 6b Schylił się i zaczął pisać palcem po ziemi.
  • Jezus nieraz posługiwał się symbolami, by zwrócić na coś czyjąś uwagę. Tym razem zapisywał coś na ziemi. Na co zwrócił uwagę rozmówców? 

13 Nadziejo Izraela, Panie! Wszyscy, którzy Cię opuszczają, będą zawstydzeni. Ci, którzy oddalają się od Ciebie, będą zapisani na ziemi, bo opuścili źródło żywej wody. (Księga Jeremiasza 17) Odp. Jezus rozmawia tu z faryzeuszami i uczonymi w Piśmie, którzy dobrze znali Stary Testament. Jest miejsce w Księdze Jeremiasza, gdzie jest coś powiedziane o pisaniu po ziemi. Jezus, poprzez gest pisania po ziemi, bez słowa wskazał na ten fragment z Księgi Jeremiasza.

  • Na czym polega grzech, według cytatu, na który wskazał Jezus? Grzech to odwrócenie się od Boga jako źródła żywej wody, czyli źródła szczęścia i satysfakcji w życiu, i szukanie go gdzie indziej. Człowiek w swoim sercu opuszcza Boga i idzie swoją drogą, bo myśli, że znajdzie szczęście.
  • Patrząc przez pryzmat powyższych odkryć, dlaczego kobieta zrobiła to, co zrobiła? Szukała szczęścia i poczucia pełni. Ale robiła to w sposób chybiony. Jej serce było oddalone od Boga jako prawdziwego źródła szczęścia.
  • Jak jej potrzeba szczęścia mogła być skutecznie zaspokojona? Potrzebowała uznać, że tylko Jezus jest Bogiem, który w pełni zaspokaja potrzebę szczęścia. Potrzebowała zatroszczyć się o więź z Nim.
  • Ludzie szukają pełni życia w związkach. Co jest potrzebne, by się udało? Trzeba postawić czerpanie pełni z więzi z Bogiem na pierwszym miejscu. Bez tego szukanie pełni w związku z drugim człowiekiem to utopia. Na dłuższą metę nie uda się.  Natomiast więź z Chrystusem, postawiona na pierwszym miejscu, daje poczucie pełni, rozciągnięte na inne dziedziny życia.
  • Dlaczego Jezus mówi, że kto jest bez grzechu, nich pierwszy rzuci kamień? Bo kto z nas nie szukał nigdy szczęścia oddalając się od Boga? Kto z nas nigdy w ten sposób nie zgrzeszył, miałby prawo potępić innych, którzy to robią, ale czy będzie chciał, skoro sam Jezus nie potępił tej kobiety? Dlaczego nie potępił? O tym na drugim spotkaniu „Niech pierwszy rzuci kamień”.
  • Kobieta miała umrzeć tamtego dnia, lecz ktoś inny umarł zamiast niej. Kto i dlaczego? 

3 …Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy. (1 Kor 15) Odp. Już wkrótce umarł On sam, Jezus Chrystus. Na krzyżu. By wziąć na siebie jej winy i zapłacić za nie. On rozwiązał problem naszego długu, winy. Możemy z tego skorzystać przez wiarę.  Bo poczucie winy jest realnym problemem, potrzebującym realnego rozwiązania. Nie rozwiążemy go przez zaprzeczanie, że istnieje lub bagatelizowanie.

  • Co jest potrzebne do pełni szczęścia – według Fundamentalnego PlanuPo zapoznaniu z Fundamentalnym Planem: Zaproszenie Chrystusa do swojego życia.
  • Co jest tutaj szczególną wartością? Co mamy wspólnego? Doświadczenie szczęścia w zakresie więzi. Chyba każdy tego by chciał.