Społeczeństwo & Przyszłość 2

COVID 19  Koniec kapitalizmu?

Nick Sadowski, Nowy Jork  3 kwietnia 2020

Zapnij pasy – ekonomiczne zderzenie jest blisko.

Wkraczamy w trzeci tydzień kwarantanny COVID19, większość Amerykanów zostaje w domu, ledwo się utrzymując lub już tracąc pracę. Czego możemy się spodziewać na koniec kwartału fiskalnego przy prawie całkowitym zamknięciu działalności biznesowej?

Spójrzmy na liczby. Połowa amerykańskich pracowników zarabiających poniżej 50 000 USD (według danych Nielsena), do 74% wszystkich pracowników, żyje od wypłaty do wypłaty (ostatnie raporty zarówno American Payroll Association, jak i National Endowment for Financial Education).

W styczniu 2020 ponad 129,5 miliona osób pracowało w sektorze prywatnym w porównaniu z prawie 23 milionami w instytucjach państwowych. Liczba osób w sektorze prywatnym i moje przybliżone oszacowanie* spowolnienia/przestoju  wyglądają następująco:

 1. Górnictwo i pozyskiwanie drewna (0,5 mln) ➜ 100% przestoju *
 2. Budownictwo (7,5 mln) ➜ 80% spowolnienia *
 3. Produkcja (13 mln) ➜ 75% spowolnienia *
 4. Handel, transport i usługi komunalne (28 mln) ➜ 50% spowolnienia *
 5. Informacja (3 mln) ➜ 25% spowolnienia *
 6. Działalność finansowa (9 mln) ➜ 25% spowolnienia *
 7. Usługi profesjonalne i biznesowe (21,5 mln) ➜ 80% spowolnienia *
 8. Edukacja i opieka zdrowotna (24,5 mln) ➜ 50% spowolnienia *
 9. Rozrywka i hotelarstwo (17 milionów) ➜ 100% przestoju *
 10. Inne usługi (6 milionów) ➜ 75% spowolnienia *

Moje oszacowanie spowolnienia/przestoju może być trochę niedokładne, ale ogólna idea jest słuszna. Patrzymy na prawie 91 milionów osób bez pracy! Najbardziej dotyka to około 16 milionów samozatrudnionych Amerykanów. Według pewsocialtrends.org samozatrudnieni Amerykanie i osoby pracujące dla nich razem stanowiły 30% siły roboczej kraju.

Po przeanalizowaniu powyższego trudno wyobrazić sobie, jak małe i średnie firmy będą mogły utrzymać się na powierzchni, jeśli kwarantanna będzie trwała dłużej niż miesiąc, nie wspominając już o trzech. Jednocześnie Bill Gates w swoim ostatnim artykule w Washington Post wzywa do całkowitego zamknięcia działalności w całej Ameryce, „które może potrwać dziesięć tygodni lub dłużej”. Naprawdę?

Jeśli wkrótce nie uruchomimy gospodarki, możemy obudzić się w epoce kamienia łupanego, a nawet w orwellowskiej rzeczywistości.

Korporatyzm czy socjalizm?

Żaden mi nie pasuje. Korporatyzm to nic innego jak odwrócony socjalizm, zamiast przedsiębiorstw państwowych, korporacje kontrolują rząd (i społeczeństwo). Miałem okazję posmakować socjalizmu w Polsce i postanowiłem uciec od tego, gdy miałem 18 lat. Mam szczerą nadzieję, że nie będę musiał uciekać ponownie. Moim zdaniem gospodarka wolnorynkowa, pomimo swoich możliwych złych stron, bije wszystkie inne opcje na głowę.

Dzisiaj stajemy w obliczu bezpośredniego niebezpieczeństwa zniszczenia Amerykańskiego Snu, końca kapitalizmu i gospodarki wolnorynkowej, jaką znamy.

Jeśli kwarantanna wykroczy poza czerwiec, małe i średnie firmy zaczną masowo padać. Oto możliwe scenariusze, które mogę wymyślić:

 1. Firmy są zamykane lub sprzedawane za grosz za dolara dużym graczom z dużymi pieniędzmi. Rząd lub korporacje (ratowane, jak zawsze) wskakują, by wypełnić próżnię i wszyscy zaczynamy pracować dla państwa lub firm z Fortune 500.
 2. Rząd drukuje wystarczającą ilość pieniędzy, aby pomóc przetrwać małym i średnim firmom, jednocześnie dewaluując dolara i przyczepiając metkę z krociową ceną na nas wszystkich i na przyszłe pokolenia.
 3. Firmy zamknięte, nikt nie przychodzi na ratunek i ludzie zaczynają wzbudzać zamieszki na ulicach. Armia zostaje wezwana do utrzymania pokoju, co prowadzi do dyktatury lub totalnej wojny i straty w ludziach znacznie przekraczają liczbę ofiar koronawirusa.
 4. Obcy lądują na środku Central Parku i wkraczamy w nowy rozdział ewolucji człowieka. Z natury jestem optymistą, ale nie jestem w stanie wyobrazić sobie jakiejś jaśniejszej opcji. Proszę, pomóżcie mi ją znaleźć.

Z drugiej strony, jeśli kwarantanna zakończy się w ciągu miesiąca, niektóre słabsze małe i średnie firmy upadną, ale gospodarka wolnorynkowa przetrwa. Obliżemy swoje rany, amerykański duch przedsiębiorczości przywróci  gospodarkę i wszyscy nauczymy się cennej lekcji o kwarantannie całego narodu.

Wirus

Moja wiedza na temat COVID19 jest moim najsłabszym punktem; jak większość z nas, nie wiem wystarczająco dużo i co o tym myśleć. Większość dostępnych informacji pochodzi z głównych mediów, a ja po prostu nie ufam mediom … Wyłączenie telewizora i wyszukiwanie wiarygodnych danych to najlepsza rzecz, jaką mogę zrobić, aby zrozumieć, co się naprawdę dzieje, i gorąco zachęcam ciebie do zrobienia tego samego.

Wirus COVID19 jest prawdziwy i niebezpieczny, ale spójrzmy na fakty, które udało mi się zebrać z danych CDC na prostych wykresach. Sezon grypowy trwa średnio około 13 tygodni. Zwykle kończy się do kwietnia. Według CDC, czyż tegoroczna całkowita hospitalizacja z powodu grypy i liczba zgonów (w tym COVID19) nie są zbliżone do tych w sezonie 2017-2018?!

Użyłem oficjalnych liczb CDC do stworzenia obu wykresów. To, co się pojawiło, było dla mnie zupełnie nieoczekiwane. Spójrz na to.  Co myślisz? Proszę, nie bierz liczb, które przedstawiam za pewnik, poniżej znajdują się linki, zrób swoje badania.

* Dane ze strony CDC, zaobserwowane 2 kwietnia 2020 r.

Podsumowanie

Kiedy patrzę wstecz na Wielki Kryzys w latach trzydziestych, a nawet kryzys finansowy w 2008, widzę niepokojący wzór pozbawiania zamożności amerykańską klasę średnią. Czy to wszystko zostało zaprojektowane? Może to szybki skok na kasę dla miliarderów i korporacji, a może jakiś tajny rząd planuje zniewolić nas wszystkich – jak twierdzą teoretycy spisku. Mam nadzieję, że nic z powyższego się nie zdarzy, ale jeśli nie ożywimy wkrótce gospodarki, możemy obudzić się w epoce kamienia łupanego, a nawet w orwellowskiej rzeczywistości. Każdy z nas musi zważyć zalety i wady wymuszonej kwarantanny i sformułować własną opinię, opartą na faktach, nie tylko na podstawie telewizyjnego dramatu. Nie mówię nikomu, co ma myśleć, zróbcie własne badania.

Na razie, myjmy ręce, trzymajmy się z dala od tłumów, filtrujmy środki masowego przekazu i myślmy niezależnie. Czy COVID19 jest tak nadzwyczajny, by zatrzymywać naród? Czy nadal możemy uniknąć bezpośredniego zagrożenia całkowitego załamania gospodarczego?

Jak rozwiązać problem? Mam kilka pomysłów i może to być materiał na kolejny artykuł.

Pozostańcie bezpieczni, moi przyjaciele.

Nick Sadowski

Nick Sadowski jest strategiem i konsultantem w dziedzinie marketingu i budowania marki, prowadzi własną firmę Sadowski Consulting LLC https://www.nicksadowski.com/ zajmujacą się projektowaniem profesjonalnych stron internetowych, jest także wiceprezesem ds. marketingu w Tributary Ventures Inc. – firmie zajmującej się komputerowym oprogramowaniem.

Tekst tłumaczony z jęz. angielskiego.

Materiały referencyjne do artykułu: