Społeczeństwo & Przyszłość 7

Moja Przestrzeń Publiczna

Moja Przestrzeń Publiczna 2020-07-15

Każdy z nas ma do czynienia z przestrzenią, która jest wspólna. To, jak się w nią angażujemy, ma wpływ na to, jak ona wygląda i co nam daje.

Taką przestrzenią jest COEK, Chrześcijański Ośrodek Edukacji i Kultury w Bielsku-Białej, który udało się stworzyć, a w przyszłości może sieć ośrodków.

Kiedyś, jeszcze w dobie głębokiego komunizmu, wysiadłem z promu w Nynashamn w pobliżu Sztokholmu i doznałem całkowitego porażenia pięknem. Taka była przepaść między tym, co zobaczyłem, a tym, do czego byłem przyzwyczajony.

To i wiele podobnych przeżyć sprawiły, że nie mam dzisiaj wahania, jak powinien wyglądać nasz ośrodek.

Wyobraźmy sobie przestrzeń piękną i uporządkowaną. A to wcale nie jest oczywiste, zważywszy, że COEK to prawie w całości przestrzeń wolontariatu (na zdjęciach działania wolontariuszy).

Nagromadziło się trochę idei i sposobów, jak taką przestrzeń kreować jako dzieło wolontariuszy. Powstała myśl, by się tym dzielić, na początku bardziej spontanicznie, później, mam nadzieję, bardziej systemowo.

Jest to jednocześnie pomysł na skromny wpływ na kulturę, aby wspólnie zmierzać w stronę, którą można by nazwać „bezinteresownym uporządkowaniem”.

Jednym ze sposobów jest coś, co nazywam potrójnym obiegiem zaangażowania. Ale o tym już następnym razem.

• • •