Mój osobisty profil

Mój osobisty profil

Jakie są charakterystyczne cechy naszego duchowego nurtu, do których Bóg nas doprowadził? Dobrze jest znać swoją tożsamość.

Obrazy pomagają uchwycić idee – będzie parę obrazów. Wyobraźmy sobie, że rzecz dzieje się za wiele lat. Opowiem wam historię o jednym z miast, w którym zamarzyło się nam zainicjować duchowe pomnażanie i powstała tam wspólnota podobna do naszej oraz taki ośrodek, jak u nas, COEK.

Opowiem wam historię, jak to się wydarzyło, ale opowiem po to, by zilustrować pewną niezwykle ważną rzecz, mianowicie: jak Bóg wyposaża tych, którzy Mu zaufali, w różne dary, umiejętności do służby. Ta opowieść pomoże nam uchwycić typy darów, jakimi Bóg obdarza, po to, by każdy z nas mógł lepiej odkryć osobiste dopasowanie do tego, jak Bóg wśród nas działa. W Liście do Efezjan 4 czytamy:

7 Każdemu zaś z nas została dana łaska według miary daru Chrystusowego.  8 … rozdał ludziom dary… 11 … ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami… (List do Efezjan 4)

Bóg uczynił Kościół bogatym poprzez dary, jakimi obdarzył jego członków. Bóg komponuje doskonały układ darów we wspólnocie, a naszą przygodą jest to odkryć. I to jest celem tej prezentacji, by pomóc każdemu z nas odkryć najlepsze osobiste dopasowanie do tego, jak Bóg wśród nas działa.

Dary

W Biblii znajdujemy kilka list darów. Oto dwie listy, z Listu do Efezjan i z Listu do Rzymian, z tym, że fragment z Listu do Rzymian będzie częściowo w tłumaczeniu Biblii Przymierza, reszta w tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia:

11 On ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami 12 dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego. (List do Efezjan 4) 6 Stosownie do udzielonej nam łaski mamy też różne jej dary: czy to prorokowania – do głoszenia na miarę wiary; 7 czy usługiwania – do służby z poświęceniem; czy to nauczania, po to, by pouczać; 8a czy też zachęcania, po to, by podnosić na duchu. (List do Rzymian 12 Biblia Przymierza) 8b Kto zajmuje się rozdawaniem, [niech to czyni] ze szczodrobliwością; kto jest przełożonym, niech działa z gorliwością; kto pełni uczynki miłosierdzia, niech to czyni ochoczo. (List do Rzymian 12)

Te dwie listy tworzą razem listę darów szczególnie przydatnych dla odkrywania swojej roli w chrześcijańskiej wspólnocie. Jest jeszcze jedna lista, w 1 Liście do Koryntian, gdzie znajdują się też inne dary, wśród nich tak zwane dary znaków. Zostały omówione w artykule Wiara na Słowo i Charyzmaty w serii Paradygmaty Pomnażania.

Poza tym, dwa spośród darów na naszej liście zostaną przedstawione w kilku bardziej szczegółowych wersjach, pasujących do różnych typów osobowości. Wynikiem jest lista 13 darów, zobaczmy:

  1. Apostoł.
  2. Prorok/Nauczyciel.
  3. Pasterz.
  4. Ewangelista.
  5. Dar przewodzenia – kreatywny pomysłodawca/imaginer.
  6. Dar przewodzenia – koordynujący lider/odkrywca.
  7. Dar służenia – dusza zespołu/logistyk.
  8. Dar służenia – praktyczny realizator/lokomotywa.
  9. Dar służenia – finiszujący perfekcjonista/diament.
  10. Dar służenia – racjonalny analityk/5 Stars.
  11. Dar rozdawania.
  12. Dar pełnienia czynów miłosierdzia.
  13. Dar zachęcania.

Omówmy każdy z tych darów z osobna, pierwszym z nich jest:

1. Apostoł

Słowo apostoł oznacza wysłannika. Apostoł to wysłannik do nowych miejsc, by chociażby zaszczepić tam pomnażanie uczniów Chrystusa. Dlatego apostoł to specyficzny dar, który zawiera cząstkę każdego z pozostałych darów po trosze.

Taki uniwersalny dar, bo chcąc zainicjować coś w nowym miejscu trzeba poradzić sobie na początku ze wszystkim po trochu. Ale potrzebna jest do tego jeszcze jedna, specjalna cecha:

12 Dowody [mojego] apostolstwa okazały się pośród was przez wielką cierpliwość… (2 List do Koryntian 12)

Cierpliwość. Ciekawe! Paweł wymienia cierpliwość na pierwszym miejscu wśród dowodów swojego apostolstwa. Bez cierpliwości, czyli czekania na działanie Boga, robiąc jednocześnie wszystko, co do nas należy, ani rusz.

Dar wysłannika. Zobaczmy wycinek realizowania tego daru w wykonaniu Pawła Apostoła.

1 …przybył do Koryntu. 2 Znalazł tam pewnego Żyda, imieniem Akwila… z żoną Pryscyllą … 3 ponieważ znał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i pracował; zajmowali się wyrobem namiotów. 4 A co szabat rozprawiał w synagodze i przekonywał tak Żydów, jak i Greków. (Dzieje Apostolskie 18)

Paweł przyszedł do nowego miejsca. Przez jakiś czas pracował w swoim zawodzie. Jednocześnie podjął trud przebijania się do konkretnych ludzi. Musiał znaleźć sposób na dotarcie do ludzi z ewangelią – co sobota dyskutował w synagodze.

Jakie cechy są potrzebne, by coś takiego robić? Na pewno spora elastyczność, zdolność dostosowywania się. Potrzebne jest zanoszenie ewangelii jako styl życia, więc pytanie: Co zmienić w swoim stylu życia, by to się udało?

Inną przydatną zdolnością jest umiejętność tworzenia środowiska. Powracając do naszej historii, w tym mieście, w którym udało się zaszczepić duchowe pomnażanie, wszystko zaczęło się od jednego małżeństwa, które pojawiło się tam z zamiarem osobistego dzielenia się ewangelią i budowania ludzi w małych grupach.

Nie działo się to szybko, musieli wykazać się sporą cierpliwością. Po jakimś czasie, gdy osób było nieco więcej, zaczęli wykorzystywać formułę klubu, czyli dwie, trzy małe grupy spotykające się równolegle w jednym miejscu, ale część była wspólna.

Wszyscy bardzo lubili ten wspólny czas. Wystarczyło dwadzieścia minut do pół godziny, gdy siedzieli razem, coś jedli i rozmawiali, zanim rozeszli się do swoich grup. Zastanawiali się, dlaczego tak bardzo cieszy ich ten wspólny czas i pomaga w duchowym wzroście, aż ich olśniło. Przecież Słowo Boże mówi – List do Hebrajczyków 10:

25 Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań … ale zachęcajmy się nawzajem… (List do Hebrajczyków 10)

Bóg mówi, że w tym jest wielkie źródło zachęty, we wspólnym przebywaniu.

Zanoszenie ewangelii do ludzi i budowanie na uczniów Chrystusa jako styl życia oraz umiejętność tworzenia środowiska – dar apostolstwa w działaniu. Może Bóg zapala w twoim sercu ten dar? Następny dar na liście:

2. Prorok/Nauczyciel

Te dwa dary możemy potraktować łącznie, ponieważ mocno się zazębiają. To dar publicznego przedstawiania słów z Biblii, podczas którego słuchający odbierają coś osobiście od Boga. Ktoś prezentuje pewne prawdy z Biblii, a ktoś drugi doświadcza, że Bóg osobiście do niego mówi i odpowiada na jego problemy.

Rozwijanie tego daru dzieje się najlepiej w następującej konwencji:

2 Co usłyszałeś ode mnie za pośrednictwem wielu świadków, przekaż zasługującym na wiarę ludziom, którzy też będą zdolni nauczać i innych. (2 List do Tymoteusza 2)

Najlepsze rozwijanie tego daru dzieje się, gdy ktoś jest uczniem. I tak to przyjmujemy w naszej wspólnocie. Jeżeli ktoś ma się rozwijać w publicznym nauczaniu, to rozwój będzie przez to, że da sobie pomóc. Dzięki temu dojdzie on w przyszłości do niezwykłych rezultatów w porównaniu z samotnym rozwijaniem się w tej dziedzinie.

Czy to jest słuszne podejście? Zwróćmy uwagę na jeden szczegół odnośnie duchowych darów:

11 I On ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami 12 dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego. (List do Efezjan 4)

Co jest głównym celem, dla którego Bóg obdarowuje jakimś darem? „Dla przysposobienia świętych”. Głównym celem jest pomaganie innym w rozwijaniu ich umiejętności. To jest bardzo ważna cecha każdego daru: wyposażanie innych w tej dziedzinie. Nie inaczej jest przy nauczaniu. Najważniejszą rolą posiadających ten dar jest budowanie następców.

Tak się dzieje u nas we wspólnocie w młodszych pokoleniach. Podczas różnych wyjazdów stwarzane są okazje, by w tym stawiać pierwsze kroki. W samo sedno! Ja też chętnie spełniam tą rolę wobec tych, którzy przygotowują nauczanie, mając często okazję im pomagać. Robię to zawsze z przejęciem, bo rozumiem, że to jest sedno daru nauczania.

W historii wspólnoty powstającej w innym mieście, gdy uczniów było już więcej, prowadzący zajmował się coraz częściej przygotowaniem prezentacji dla rosnącego środowiska. I zdarzyło się pewnego dnia po raz pierwszy, że sytuacja się odwróciła. To on przedstawiał swoją prezentację w niedzielę w swoim mieście, która była transmitowana do innych miejsc, również do Bielska-Białej, gdzie pojawiała się na ekranie. I było to dla wszystkich sporym przeżyciem.

Prorok/nauczyciel. Może Bóg zapala w tobie ten dar?! Następny dar to…

3. Ewangelista

Ewangelista, to ktoś, kogo Bóg szczególnie używa, by inni ludzie zapoznali się z ewangelią i przychodzi mu to ze znaczną łatwością. Dobrze jest wiedzieć, że taki dar istnieje, by rozumieć, dlaczego niektórym przychodzi to łatwiej, niż innym.

Gdy ktoś obdarzony takim darem widzi potrzebę, powstaje w nim pragnienie, żeby pomóc, jest gotowy się zaangażować bez zbędnej zwłoki i przychodzi mu to dosyć naturalnie.

Zanoszenie ewangelii potrzebujemy zawsze traktować łącznie z tym, co jest potrzebne zaraz w następnej kolejności:

2 Tymoteusza … wysłaliśmy, aby was utwierdził i umocnił w waszej wierze, 3 tak aby nikt się nie chwiał pośród tych ucisków. (1 List do Tesaloniczan 3)

Co jest potrzebne zaraz po? Ugruntowanie wiary. I, co ciekawe, do tego potrzebny jest drugi człowiek, który powie parę odpowiednich słów. To jest właśnie wielką potrzebą tych, którzy dopiero co zaufali Chrystusowi, by ktoś im pomógł przyswoić parę podstawowych prawd. Nie warto z tym zwlekać, może dzień, góra dwa. I chociaż może pomóc w tym wielu, to ktoś, kto ma taki dar, będzie na tą potrzebę szczególnie wrażliwy i gotowy, by pomóc.

Może ty masz taki dar?

Potrzebujemy też pamiętać, że zgodnie z wcześniejszymi odkryciami, rolą kogoś, kto ma jakiś dar, jest wyposażanie następców, na przykład zabierając kogoś drugiego ze sobą, gdy dzieli się ewangelią.

W nowo powstającej wspólnocie wkrótce zauważono, że niektórzy wśród nich ze szczególną łatwością wykorzystują wszelkie okazje do dzielenia się ewangelią i i wkrótce każdy wiedział, kto ma taki dar. Więc pomagali sobie wzajemnie w trosce o ludzi. Ci z darem ewangelisty byli często pierwszymi, którzy podejmowali inicjatywę. Gdy pojawiał się ktoś potrzebujący, szybko się porozumiewali, kto zapozna go z ewangelią. I utarł się wśród nich zwyczaj, że gdy kolejny ktoś podjął decyzję zaufania Chrystusowi, to obdarowywali się wzajemnie słodyczami, jakby były święta. Była to miętowa czekolada. Tak sobie nawzajem pomagali i się zachęcali.

Tu trzeba powiedzieć, że niektóre grupy w naszej wspólnocie też bardzo skutecznie pomagają sobie wewnętrzne w trosce o innych ludzi w zależności od tego, kto jaki ma dar. A co do miętowej czekolady, to na początku naszej wspólnoty był taki zwyczaj.

Ewangelista? Może Bóg tobie dał taki dar!

4. Pasterz

Najlepiej zdefiniować dar pasterza przez opisy z Biblii. Oto zbitka trzech fragmentów:

2 paście stado Boże, które jest przy was, strzegąc go … 3 … jako żywe przykłady dla stada. (1 List Piotra 5) 29 … wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada … 31 Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was. 32 A teraz polecam was Bogu i słowu Jego łaski władnemu zbudować i dać dziedzictwo ze wszystkimi świętymi. (Dzieje Apostolskie 20) 10 Ty natomiast poszedłeś śladem mojej nauki, sposobu życia, zamierzeń, wiary, cierpliwości, miłości, wytrwałości, 11 prześladowań, cierpień … (2 List do Tymoteusza 3)

Na czym polega rola pasterza? Na pierwsze miejsce wybija się to, że strzeże przed niebezpieczeństwami. Rozumie zagrożenia i ostrzega. Przygląda się owcom, czy coś złego się nie dzieje i w razie potrzeby interweniuje: dzień i noc zachęca, gdy trzeba. Już pewnie widzimy, że pasterz to idealny lider grupy.

Po drugie – pasterz jest przykładem, żywym przykładem, możliwym do naśladowania. W czym pasterz ma być wzorem dla podopiecznych? Na przykład lider wobec członków grupy? Paweł wymienia to w ostatniej części połączonego fragmentu. Każdy lider może się na tym wzorować, w czym ma być przykładem. Prowadzenie przez przykład. Róbcie to, co ja robię.

I wreszcie po trzecie, na czym polega rola pasterza? Prowadzi do celu. Tym celem jest pewne dziedzictwo do zdobycia. Można powiedzieć: przeniesienie prawd z Biblii do życia. Stąd tyle zajmowania się Bożym Słowem w grupie.

A więc potrójna rola pasterza: strzeże, daje przykład, prowadzi do celu przez Słowo. Może to twój dar?

Teraz przechodzimy do innego typu darów, związanych bardziej z rolami w zespole i pierwszym z nich jest:

5. Dar przewodzenia – kreatywny pomysłodawca/imaginer

Chcąc coś zrobić, potrzebne jest najpierw jakieś wyobrażenie o tym, co chcemy zrobić. To coś jeszcze nie istnieje, jeszcze nie ma pomysłu, ale oto pomysł się rodzi. Coś się staje najpierw w wyobraźni pewnych ludzi, zostanie wstępnie naszkicowane, opisane, jakby mogło wyglądać. I to jest właśnie ten dar.

Przykładem takiego odkrywania może być 16 rozdział Dziejów Apostolskich. Tam Paweł opisuje, jak stopniowo odkrywa, dokąd warto pójść i co zrobić.

Powracając do naszej historii w innym mieście… W gronie liderów tamtej nowej wspólnoty zastanawiano się nad sposobami docierania z ewangelią do otoczenia. Były różne pomysły, ale jeden zaskoczył wszystkich najbardziej. Polegał na tym, by wynająć statek wycieczkowy po godzinach i robić na nim klub gier. Początkowo wszyscy pukali się w czoła, ale powoli idea zaczynała się przebijać. Ktoś nawet powiedział: „super, jak odbijemy od brzegu to już nie będzie ucieczki.”

Te i podobne pomysły wzbudziły wreszcie pragnienie posiadania własnego ośrodka. Przy wtórze modlitwy zaczęły rodzić się wyobrażenia nowego COEK. I znowu ktoś zaskoczył wszystkich pomysłem, który spowodował w pierwszej chwili oburzenie – by zacząć tworzyć ośrodek od … hali sportowej. „Jak to, od hali?!” Ale powoli idea przebijała się do umysłów.

Cały czas obracamy się wokół daru z jednej z list darów w Biblii – daru przewodzenia. Jednym z wymiarów przewodzenia jest snucie wizji przyszłości. Jakie cechy posiada kreatywny pomysłodawca/imaginer? Jest twórczy, oczywiście mając postawę zależności od Boga. Jest marzycielem, ale jest w tym coś z prorokowania. Otwarty na niestandardowe podejścia, często wybiega poza aktualne realia. Potrzebuje następnie uchwycić wizje i marzenia w jakiejś przekazywalnej formie, by można było pójść w stronę realizacji.

Może ty jesteś kreatywnym pomysłodawcą/imaginerem? Może to twój dar?

6. Dar przewodzenia – koordynujący lider/odkrywca

Jest to też dar przewodzenia, jak poprzedni, ale tu przewodzenie przekłada idee na działania, na wyobrażenia, jak by to można zrobić. Wyobrażenia o zespole ludzi, który by te idee podchwycił. Taki ktoś bierze od pomysłodawcy/imaginera ideę, wyobrażenie, i ujmuje ją w układ odpowiedzialności, konkretnych służb.

Jest też odkrywcą talentów – ludzi z odpowiednimi darami, chętnych do zaangażowania. Stworzy zespół ludzi. Ci ludzie będą szczęśliwi, że mogą w tym być, bo taki lider nie panuje, ale służy, chce, by ci zaangażowani jak najlepiej się rozwinęli.

Bierze też na siebie odpowiedzialność, by to zrealizować. Nie odbija odpowiedzialności z powrotem do imaginera: „no to powiedz mi, jak to zrobić”. Nie! Rozumie, że to jest jego rola, jego odpowiedzialność i chętnie ją bierze na siebie.

Powiem to z wielkim przejęciem: Może ty masz taki dar?  Jest na wagę złota.

Powracając do innego miasta i rodzącej się wspólnoty… Marzenia nic nie kosztują – z tym statkiem na przykład wynajmowanym po godzinach, czy halą. Ale jakież było zdziwienie wszystkich, gdy na następne spotkanie jeden z nich przyniósł gotowy plan działania, jak zdobyć statek i adaptować na klub gier, z rozpiską na poszczególne służby, zespoły i co ile będzie kosztować. Jako żywo koordynujący lider/odkrywca.

A pod spodem miał to samo, tylko odnośnie hali sportowej. Okazało się, że w mieście jest stara zajezdnia tramwajowa, od lat nie używana, której hala nadawałaby się idealnie na halę sportową COEK. Nasz koordynujący lider/odkrywca położył na stole szkic organizacyjny, jak ją pozyskać i przeprojektować, uwzględniając wszystkie funkcje, ze sceną i muzyką włącznie. Niesamowite!

Taki dar przewodzenia – koordynujący lider/odkrywca. Może ty masz taki dar?

Przechodzimy do kolejnego daru wymienianego w Liście do Rzymian – do daru służenia – który zostanie przedstawiony w czterech wersjach zastosowania, w zależności od osobistych cech, a pierwszym z nich będzie:

7. Dar służenia – dusza zespołu/logistyk

Mamy tu połączenie daru służenia ze specyficznym rodzajem osobowości, której posiadacz jest … niezwykle uzdolniony interpersonalnie, entuzjastyczny i przyjazny, buduje rozliczne kontakty. Wszyscy chcą być w jego towarzystwie, potrafi dotrzeć do różnych miejsc i informacji, do których nikt inny nie może się dostać.

Ma zdolność do kontaktowania ludzi i uczestniczenia w negocjacjach. Jest typem działacza. Często działa i mówi szybciej, niż to przeanalizuje. Generalnie, dusza zespołu, dobry motywator. Potrafi zachęcać ludzi do wykorzystywania ich potencjału.

I chociaż może jest nieco zbyt spontaniczny na to określenie, to przy odrobinie samodyscypliny dobry będzie z niego logistyk, dlatego to określenie też do tego daru dołączamy. Dar służenia – dusza zespołu/logistyk.

Powracając do historii powstawania wspólnoty w innym mieście… Padły pomysły ze statkiem wycieczkowym i sportową halą. Jakież było zdziwienie niektórych, gdy następnego dnia już były poumawiane spotkania z prezydentem miasta i z przewodniczącym klubu tramwajarzy. Aha, bo w międzyczasie powstał pomysł, że jeżeli nie statek, to przecież tramwaj można by wynająć po godzinach w tym samym celu. I jakiś lokalny biznesmen zadzwonił z pytaniem, kiedy może przysłać swoje dzieci na klub gier w tramwaju, bo słyszał, że już rusza…

Taki niezwykle przydatny dar służenia – dusza zespołu/logistyk. Ktoś wśród was ma taki dar?

8. Dar służenia – praktyczny realizator/lokomotywa

Tu dar służenia jest skupiony na organizowaniu działania w raczej niewielkim ale bardzo skutecznym zespole wykonawców. Ktoś bardzo operatywny, napędzający działania przez własny przykład. Jest doskonałym wykonawcą projektów wymyślonych przez innych, ale on też włoży dużo swojej inwencji w szczegóły. Potrafi skutecznie poprowadzić zespół do celu – prawdziwa lokomotywa.

Powracając do rodzącej się wspólnoty… Pewien motorniczy wjechał tramwajem do starej zajezdni po dawno nie używanych torach. Czekał tam na niego zespół ludzi ze wspólnoty. Wnosili do tramwaju sprzęt, rozwijali girlandy świateł, rozpakowywali gry oraz sprzęt nagłaśniający. A wśród nich ktoś, kto wyraźnie prowadził ten zespół, ciągnął mocno do przodu przez własny przykład, bo już za trzy kwadranse mieli pojawić się pierwsi uczestnicy pierwszego w świecie tramwajowego klubu gier COEK…

I tak się sprawy potoczyły, że już wkrótce do starej zajezdni tramwajowej przychodziło wiele takich ekip ze wspólnoty. Tak zaczęła powstawać hala sportowa, jako pierwszy etap ośrodka. I zawsze był ktoś, kto taką ekipę prowadził, rozdzielając zadania i napędzając działania przez własny przykład.

Po prostu lokomotywa. Może to twój dar?

9. Dar służenia – finiszujący perfekcjonista/diament

Tutaj dar służenia skupiony jest na osobistym wykonaniu zadania, nie rozpraszając się tym, co jest na szerszym planie. Wyobraźmy sobie kogoś, kto lubi być skrupulatny i dokładny, skoncentrowany na mistrzowskim wykonaniu, dba o detale. Czuje się osobiście odpowiedzialny za wynik, cieszy go, gdy sprawy są dopięte na ostatni guzik. Po prostu diament.

Był sobotni poranek. Do niedawna taki dzień oznaczał pakowanie plecaka i ucieczkę z miasta, wędrówki, lasy, rzeczułki. Ale teraz wszystko się zmieniło, odkąd zaczął powstawać ośrodek. „Rzeczułkę to my sobie sami zrobimy na nowym terenie COEK.” Diament niezwykle to lubił – robić coś konkretnego, zostawiać trwały ślad dla pokoleń. Więc przybywał w te sobotnie przedpołudnia. Mógł skupić się tu bez reszty na czyszczeniu i malowaniu starej konstrukcji zajezdni tramwajowej, by nie uronić nawet kropli farby antyogniowej, której litr kosztował podobno krocie. Zrobi to perfekcyjnie. Po prostu diament.

Może ty jesteś diamentem?

10. Dar służenia – racjonalny analityk/5 Stars

To ktoś, kto wnikliwie analizuje problemy, jest myślicielem. Myśli głową, uczucia są mało istotne dla niego. Przysłuchuje się zazwyczaj w milczeniu dyskusji, wkracza, gdy trzeba wypracować najlepsze decyzje. Uwagę skupia na tym, by kontrolować całość. Byłby idealnym kontrolerem lotów. „Nie będziemy się rozczulać, nie ważne, co sobie myślicie, to musi działać.” Mało wrażliwy na innych, ale niezwykle potrzebny. Ktoś musi. Bez kontrolera lotów lepiej nie wsiadać do samolotu.

Tymczasem w tamtym mieście, w naszej historii, upłynęło trochę czasu. Powstał nowy ośrodek, już nie tylko hala sportowa, ale też wspaniale przeszklone Park Auditorium, na wzór tego w odległym Bielsku-Białej, kilka kawiarni…

Wyobraź sobie, że wszedłeś, czy weszłaś po raz pierwszy do tego ośrodka i coś ciebie uderzyło. Dlaczego tu jest taki porządek? Z czym to się kojarzy? No tak, jak 5-gwiazdkowy hotel. Wszędzie porządek, harmonia.

Wyrażasz swój zachwyt, na to osoba, która ciebie oprowadza, mówi: „Pozwól, że przedstawię, to jest… nazywamy go Five Stars, Pięć Gwiazdek”. Na to Five Stars dosyć oschłym tonem: „Goście, nie goście, ale mam nadzieję, że nie zaparkowaliście na miejscu dla inwalidów.” Gdy ciebie trochę zmroziło, roześmiał się i powiedział: „Żartuję, spokojnie, możecie parkować gdzie chcecie… byle nie na miejscu dla inwalidów.”

Po prostu Five Stars. Może ty?!

11. Dar rozdawania

To ktoś, kto znajduje swoją służbę w przekazywaniu własnych środków materialnych na potrzeby całej wspólnoty lub poszczególnych jej projektów i na potrzeby innych. I jest zachętą dla innych, by szli za jego przykładem.

W pewnym momencie zapytałeś osobę oprowadzającą ciebie po nowym ośrodku powstałym w tamtym mieście: „skąd mieliście na to wszystko?” Ale zapytałeś pro forma, bo dobrze wiedziałeś, skąd. Sam jesteś osobą, która sporo na to ofiarowała.

Odkąd odkryłeś, jaki wpływ na twoje życie ma to, by być… że odkryłeś w sobie dar rozdawania i jak Bóg zaczął cię obdarzać pomyślnością…

Teraz cieszyłeś się, że możesz zobaczyć na własne oczy to, na co ofiarowałeś. Szczególnie przyglądałeś się scenie, gdzie miałeś udział w wyposażeniu w nagłośnienie, instrumenty…

Może to twój dar?!

12. Dar pełnienia czynów miłosierdzia

Ktoś, kto wykazuje szczególną wrażliwość na osoby w trudnej sytuacji życiowej i okaże troskę, by im pomóc, coś dla nich zorganizuje.

I tak powoli zbliża się do końca nasza opowieść. Ale żeby nie pominąć niczego, trzeba jeszcze powiedzieć o pewnej nowej oddolnej inicjatywie nazwanej COEK Rescue. Grono wolontariuszy, którzy z zadziwiającą łatwością potrafią przestawiać się w zależności od potrzeb. Niedawno kupili karetkę pogotowia, bo pojawił się w mieście spory niedobór w tym zakresie. Są też przygotowani, by jechać gdzieś w Polskę lub świat, by nieść pomoc ofiarom jakiegoś kataklizmu. Czy też wiele prostszych form niesienia pomocy ludziom w potrzebie.

Może to twój wielki dar?!

Przechodzimy do ostatniego daru na liście, którym jest …

13. Dar zachęcania

Ktoś, kto potrafi szczególnie pocieszyć, podnieść na duchu. Po rozmowie z taką osobą jesteś zmotywowany do większego oddania Bogu, do wdzięczności zamiast narzekania. Jakbym mówił o mojej żonie. Ale może to też twój dar?

Teraz nasza historia wspólnoty w tamtym mieście już naprawdę dobiega końca. Jest zwykła niedziela, zbliża się spotkanie wspólnotowe, Park Auditorium – tamto – wypełnia się. W powietrzu unosi się wielki hałas, wszyscy ze sobą rozmawiają, jak to bywa w chrześcijańskiej wspólnocie. Huk jak w ulu.

Ale oto na scenę wchodzi pewna niepozorna osoba. Jeszcze nie powiedziała jednego słowa, a tumult ustał i zalega absolutna cisza. Osoba zaczęła mówić: „Witam was na dzisiejszym spotkaniu wspólnotowym. Wiem, że niektórzy z was mają za sobą niełatwy tydzień. Ale, czy Bóg kiedykolwiek nas zawiódł?” Ktoś wśród obecnych nie potrafił pohamować szlochu, inni też sięgnęli po chusteczki. Dlaczego się tak uciszyli? Bo wiedzieli, że jak wyjdzie ta osoba i zacznie mówić, niby proste słowa, a jednak. Dar zachęcania.

Ten dar może być stosowany przy osobistych rozmowach z ludźmi, czy w małej grupie. Ale też jest dla niego wymiar publiczny. Taka osoba byłaby idealnym MC, czyli prowadzącym spotkania.

Może ty?!

Osobiste odkrywanie dopasowania

13 darów, gotowych do zastosowania, po to, by pomóc każdej osobie we wspólnocie odkryć najlepsze dopasowanie do tego, jak Bóg wśród nas działa.

Jak można odkryć swój dar? Trzeba podejmować różne działania i patrzyć, co się dzieje. W tym patrzeniu pomoże nam pięć pytań:

  1. Jakie potrzeby ludzi najbardziej mnie poruszają i wzbudzają chęć działania?
  2. W jakiej dziedzinie mojej służby Bóg szczególnie działa w życiu innych ludzi?
  3. W jakiej dziedzinie służby obserwuję swój szczególny rozwój?
  4. Co robię i mimo zmęczenia nie chcę przestać?
  5. Jakie dary widzą we mnie duchowi liderzy w mojej wspólnocie?

Odkryć swoje miejsce, jakie Bóg dla mnie przygotował. Uniknąć pułapek niewłaściwej oceny siebie i zmarnowania potencjału. Bo można biec spory kawałek życia i wkładać ogromny wysiłek w coś niekoniecznie zgodnego z moim osobistym obdarowaniem. Tak jak pewien człowiek, który pół życia uczył się, jak być nauczycielem, a potem okazało się, że on się męczy z dziećmi, a dzieci z nim. Lepiej w porę odkryć swój osobisty profil.

Ufam Bogu i jestem niezwykle ciekaw, jak niezwykła czeka nas przyszłość. Kto wie, może czekają nas przeżycia jak w opowieści o powstawaniu wspólnoty w innym mieście? W takiej  przygodzie, czy w innej, gdzieś będzie umiejscowiona twoja rola, twoje dary w działaniu.

Grzegorz Bednarczyk

13 darów

  1. Apostoł.
  2. Prorok/Nauczyciel.
  3. Pasterz.
  4. Ewangelista.
  5. Dar przewodzenia – kreatywny pomysłodawca/imaginer.
  6. Dar przewodzenia – koordynujący lider/odkrywca.
  7. Dar służenia – dusza zespołu/logistyk.
  8. Dar służenia – praktyczny realizator/lokomotywa.
  9. Dar służenia – finiszujący perfekcjonista/diament.
  10. Dar służenia – racjonalny analityk/5 Stars.
  11. Dar rozdawania.
  12. Dar pełnienia czynów miłosierdzia.
  13. Dar zachęcania.

Jak odkryć swój dar? 5 Pytań

  1. Jakie potrzeby ludzi najbardziej mnie poruszają i wzbudzają chęć działania?
  2. W jakiej dziedzinie mojej służby Bóg szczególnie działa w życiu innych ludzi?
  3. W jakiej dziedzinie służby obserwuję swój szczególny rozwój?
  4. Co robię i mimo zmęczenia nie chcę przerywać?
  5. Jakie dary widzą we mnie duchowi liderzy w mojej wspólnocie?